Janina Harasim
Niezależny Członek Rady Nadzorczej
Profesor nauk ekonomicznych, ukończyła studia magisterskie na kierunku Ekonomika i organizacja handlu zagranicznego w Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
- W 1981 r. rozpoczęła karierę naukową na tej uczelni (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) pracując do 2011 r. w Katedrze Finansów, a następnie w Katedrze Bankowości i Rynków Finansowych i zdobywając kolejne stopnie naukowe - doktora (1990), doktora habilitowanego (2004) oraz tytuł profesora (2015).
- Jest autorką lub współautorką ponad 140 publikacji naukowych, w tym monografii: Bankowość detaliczna w Polsce, 2005, 2008, 2011 oraz Współczesny rynek płatności detalicznych – specyfika, regulacje, innowacje, 2013, Europe: The Shift from Cash to Non-Cash Transactions (Transforming Payment Systems In Europe, Ed. J. Górka, PalgaveMacmillan) 2016.
- Prowadzone przez nią badania mają charakter interdyscyplinarny i dotyczą zagadnień leżących w obszarze zainteresowań: finansów gospodarstw domowych i bankowości, w szczególności bankowości detalicznej oraz zarządzania strategicznego (konkurencyjność banku, strategie banków komercyjnych), zaś w ostatnim okresie rynku płatności detalicznych i pojawiających się na nim innowacji.
- Przez 7 lat (2006-2012) kierowała międzywydziałowymi studiami doktoranckimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a w latach 2012-2016 pełniła funkcję Prorektora ds. Nauki, Badań i Rozwoju Kadry Akademickiej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
- Od 2011 r. jest członkiem Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk (a od 2015 jest członkiem Prezydium Komitetu).
- Od 2005 r. do 2017 r. była wiceprezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Katowicach, a. Ponadto reprezentuje Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.
Działalność Pani Janiny Harasim wykonywana poza przedsiębiorstwem Pekao Bank Hipoteczny S.A. nie jest konkurencyjna w stosunku do działalności Pekao Banku Hipotecznego S.A..
Pani Janina Harasim spełnia wymogi odpowiedniości określone w art. 22aa ustawy Prawo Bankowe.
Powrót do listy